Poznáte to. Konečne sú tu jarné (veľkonočné, jesenné, doplňte si podľa potreby) prázdniny. Máte „naplánované“ nejaké aktivity, ak ste väčší optimista tak aj nejaký pobyt. Tešíte sa, ako si konečne s deťmi oddýchnete, zrelaxujete (no, s deťmi…hm..ok, tak trochu po nociach), konečne ten čas budete niekde inde ako doma. A BUM. Dieťa ochorie- alebo deti (ideálne najprv jedno, druhé až o pár dní :D). Buď vyskočí teplota, bolesť brucha (hrdla, doplňte si podľa svojho gusta). Proste niečo, čo vaše „plány“ položí na lopatky. Čo teraz?

Category: rodina/ zdravie

Date: marec 2023

  1. Ako prvé sa treba sprítomniť. Čiže ak ešte je šanca a dá sa, zrušiť ubytovanie a príslušenstvo, čo ste objednali na prípadný pobyt. Ak už je po termíne a peniaze vám prepadli, ostáva vám už len jedna možnosť- otvorte si víno.
  2. Nepite však veľa! Najprv zhodnoťte, do akej miery sú zdravotné príznaky vášho dieťaťa vážne. Či nebudete musieť celý deň fičať a celú noc bdieť. Potom víno odporúčam otvoriť neskôr. Čo však medzi tým?
  3. Uvedomte si, nie ste sám (sama), komu sa to stalo. To vraj pomáha. Len nechoďte na sociálne siete, tam sa tým pochváli málokto. Najskôr budú na vás vyskakovať fotky relaxujúcich dovolenkujúcich známych, ktorí majú asi nejaké špeciálne (ergo odolné) deti. Čiže žiadny instagram a facebook. Len dýchajte a verte, že sa v momentálne zúfalo vyzerajúcej situácii nenachádzate sami. Ideálne si nájdite rovnako zúfalú kamošku, rodinu, ktorá aktuálne hnije doma (pozdravujem, Barborka). Nepomohlo? Tak ideme ďalej.
  4. Keďže u mňa je to pomerne čerstvá skúsenosť (áno, jarné prázdniny sme strávili pekne doma), popíšem, čo zabralo u nás. Uvedomte si, že napriek tejto nepríjemnosti, máte šťastie. Neochoreli niekde v inej krajine, na inom mieste…tam by to zrejme bolo ešte horšie. Stále ste doma, máte všetko pohodlie a možnosti. Deti sú vo svojom prostredí, majú kopec hračiek, vy všetko potrebné (víno, medikamenty, pomoc známych či kamarátov, v najhoršom prípade aj lekárov, ale nebuďme negatívni…).
  5. Prvé dni treba prežiť- negatívne myšlienky zaháňajte preč, dokola si opakujte, že všetko zlé je na niečo dobré a zrejme ste nikam nemali chodiť. Všetko sa vždy deje pre naše dobro, nakoniec aj takáto nepríjemnosť. Čím viac si to budete opakovať, tým skôr tomu uveríte a ak aj nie, tak aspoň prejde čas a deti sa z toho najhoršieho (horúčky, nespanie, soplenie, grcanie, budenie) prehupnú do fázy, že už sa budú môcť trochu zahrať, zabaviť a vy si trochu (aspoň trošku) oddýchnuť. Počas akútnych fáz odporúčam listovať obľúbené web stránky, urobiť si malé radôstky (počas jarných prázdnin potešia napríklad také výpredaje), pustiť si niečo dobré (hudbu, podcasty, seriály- úmyselne píšem kratšie žánre, aby ste si stihli pozrieť aspoň 1 ucelenú epizódu či časť).

6. Popritom všetkom nezabúdajte na základnú ingredienciu, ktorá všetky problémy robí ľahšími (nie, nemám na mysli už spomínané víno ani iné omamné látky). HUMOR. Ten pomáha. Keď sa na situácie pozriete s nadhľadom, stanú sa ľahšími. A keď sa na tom ešte aj zasmejete, tak duplom.

7. Nezabúdajte, že v depke ste všetci. Vaše deti si zrejme tiež predstavovali, že budú svoj voľný čas tráviť inak. A tak keď ich chcete 20x denne pomyselne „zabiť“, myslite na túto poľahčujúcu okolnosť. Pomáha to. Naozaj😊.

8. Gratulujem, už ste vo fáze, že sa deti doliečujú. Ak to ich stav dovolí, choďte VON! Na vzduchu je všetko ľahšie. Samozrejme, nie vtedy, ak sa začnú doťahovať a vadiť, kto pôjde ako prvý, kto dnes vedie, ktorým smerom pôjdeme atď. Ale to treba umlčať, nasadiť teokraciu a ísť svojím smerom. Ideálne sa zamerať na slniečko (ak nie je tak na oblaky, dážď, to je jedno, proste si nájsť záchytný bod) a trénovať vypnutie sluchu. Mne sa to osobne podarilo na výške, odvtedy mi to celkom ide, ale uznávam, pri deťoch potrebujem upgrade, ktorý nie je vždy k dispozícii. Takže sme vonku, deti sa zdravo zničia, vy vypadnete z prostredia, v ktorom ste si posledné dni zúfali a domov sa vrátite ako vymenení. V akomkoľvek zmysle. Ale je to zmena. Čiže vetrať sa, vetrať sa, vetrať sa.

9. Už sme takmer vo finále. Ak máte šťastie, deti sú v stave ísť po prázdninách do inštitúcií. Ten druhý prípad by chcel opäť víno (veľa vína), takže nastavme sa, že čoskoro sa vaše „prázdniny“ končia a idete do práce. HURááá! Môžete plánovať ďalšie prázdniny, ktoré budú…hm, tak asi o 6 týždňov (v mojom prípade). Je možné, že po tejto skúsenosti už plánovať nebudete nič. A necháte to na náhodu. Ak ste sa však nevzdali, pusťte sa do toho a objednávajte miesto, kde vaše srdce a unavené telo pookrejú. Odporúčam však také, ktoré ponúka možnosť úhrady (za pobyt) až na mieste. V tomto prípade si švihnite. O také je totiž enormný záujem. Preto je ich zvyčajne tak málo.

P.S. V každom prípade prajem nielen počas prázdnin veľa zdravia. Duševného i fyzického, lebo pri deťoch sú obe veľmi potrebné😊.

Ak sa vám naše rozprávky a podcasty páčia a chcete, aby sme pre vás mohli tvoriť ďalšie, podporte nás, prosím, na náš účet formou daru.

Č.účtu IBAN: SK39 8360 5207 0042 0818 2382

Suma, ktorú nám pošlete, je len na vás.

Aj vďaka tomu budeme môcť náš rozprávkový svet zveľaďovať.

Ďakujeme!