S deťmi robievame mnohé aktivity, ktoré…akoby som to jemne povedala, nám niekedy lezú na nervy. Doslova sa im vyhýbame. Jednou z nich môže byť aj učenie, najmä ak má k nemu dieťa odpor a nechce sa mu. Tento proces, ktorý takmer každodenne opakujeme, sa však dá aj zľahčiť. Stačí si osvojiť pár krokov, ktoré vám v tom pomôžu. Poďme na ne!

Category: rodina/ škola

Date: marec 2023

  1. Vytvorte si denný harmonogram dňa. Môže byť rámcový (ráno, obed, večer) alebo hodinový. Kde si presne naplánujete, čo budete robiť. Napr. 6:30 budík , 6:35 druhý budík, 6:40 tretí budík – už vstávam , hygiena, oblečenie, raňajky. 7:20 odchod do práce, školy. a pod. Takýto harmonogram vám pomôže zorientovať sa počas dňa.
  2. Aktivity ktoré musíte robiť, aj keď k nim máte odpor (napr. spomínané učenie sa s deťmi), robte vždy v tú istú hodinu. Začiatok bude ťažký, ale ak to dodržíte, po čase zistíte, že všetci sú už pripravení a nemusíte ich toľko naháňať (napr. k učeniu).
  3. Ak sa začínate učiť spolu s dieťaťom, začnite tým najťažším predmetom, najdlhšou úlohou alebo predmetom, ktoré dieťa odmieta. Existuje veľmi veľa vychytávok ako motivovať dieťa k učeniu a predchádzať siahodlhým pitím vody, chodeniu na wc a odďaľovaniu samotnej práce. V prípade, že o ne máte záujem, napíšte mi :).
  4. Dieťa by sa nemalo učiť pri jedle, pred zapnutou TV , pri zapnutom rádiu alebo pri čítaní nejakej knihy. Skúste eliminovať všetky vonkajšie rušičky, ktoré odpútavajú pozornosť dieťaťa. Niektoré deti sa však skôr naučia pri hudbe. Treba si to odsledovať . Veď všetci chceme , aby sa dieťa naučilo všetko, čo potrebuje na druhý deň, napísalo úlohy, a to čo v najkratšom čase. Tak si pomôžme.
  5. Nezabudnite si robiť naplánované prestávky– ak ich teda potrebujete.
  6. Pozor, nie každý postup je vhodný pre každé dieťa. Neexistuje jeden univerzálny. Potrebujete si ušiť svoj vlastný, ktorý bude vhodný pre vaše výnimočné dieťa. Ja vám môžem len poskytnúť pár rád, ktoré môžu uľahčiť učenie s dieťaťom.
  7. Dieťa by sme mali viesť k zodpovednosti. To znamená, aby sa samostatne naučilo a pripravilo na ďalší deň. Lenže tento postup ho musíme naučiť. Samo to nezvládne. Ak ho to naučíte, vyhnete sa tak sústavnému pokrikovaniu po dieťati a vytváraniu odporu k učeniu. Čo to teda znamená ? Najprv sa naučiť a potom si pripraviť do školskej tašky učebnice, ktoré bude potrebovať na ďalší deň – na základe rozvrhu hodín. Mamy, otcovia, ten rozvrh je vášho syna/dcéry nie VÁŠ !!! Často sa stretávam s tým, že deti pripravujú maminky aj na druhom stupni ZŠ. TO NAOZAJ !!!

Takže nerobte deťom medvediu službu, dajte zodpovednosť na ich plecia. Naučte ich, ako sa učiť a buďte dôslední. Som si istá, že čoskoro zožnete ovocie svojej práce, a teda boj s učením ustane.

Držím vám palce!

Zuzana Bogdaňová

Ak sa vám naše rozprávky a podcasty páčia a chcete, aby sme pre vás mohli tvoriť ďalšie, podporte nás, prosím, na náš účet formou daru.

Č.účtu IBAN: SK39 8360 5207 0042 0818 2382

Suma, ktorú nám pošlete, je len na vás.

Aj vďaka tomu budeme môcť náš rozprávkový svet zveľaďovať.

Ďakujeme!