My ľudia radi rozprávame, vďaka hlasu vieme povedať, čo nás teší i trápi. Vieme pochváliť, ale aj nakričať. Jednoducho je to taký náš nástroj, ktorým sa zhmotňujú naše myšlienky a pocity. Málokto si uvedomuje, aké je to byť bez neho. Jeho dôležitosť pochopíme neraz až vtedy, keď oň prídeme. Ako sa dá prísť o hlas? Napríklad keď sme chorí, alebo sa vrátime z koncertu, kde sme si ho vyspievali. Že sa hlas nedá minúť? Čoby nie! On o tom vie svoje. Ak ho príliš namáhame, mrháme ním, alebo jeho potreby ignorujeme, odíde. Kam? To je tajomstvo. Každý však vie, že sa to môže stať. Napríklad taká učiteľka Lucka. Tá musela ostať doma, lebo jej odišiel hlas. Aj Miško, ktorý bol minule na futbalovom zápase, tiež sa vrátil bez neho. Odpoveďou bolo: Odišiel mi hlas. Kam teda naše hlasy odchádzajú? Prezradím ti to. Vyberú sa do Krajiny odídených hlasov. Je to krásna zeleňou hýriaca krajina, v ktorej regenerujú. Stretávajú sa tu hlasy všetkých tých, ktorí to s nimi preženú, kričia, neoddychujú, či jednoducho ochorejú. Keď už majú naše hlasy dosť, povedia si- Odchádzam! Samozrejme, dajú aj pár varovaní, napríklad zachrípnu. Lenže málokto to vníma a uberie či si oddýchne. Kdeže! Väčšinou rozprávame ešte hlasnejšie, lebo týmto „chripliakom“ nám ešte menej rozumieť. Po takomto výstražnom upozornení však náš hlas stratí trpezlivosť a odchádza. Presne vie kam, namieri si to do spomínanej zelenej krajiny, kde je oň patrične postarané. Zo začiatku je tu krásne ticho- to je presne to, čo odídený hlas potrebuje. A vychutnáva si to. Nemusí vydať ani tón, to je to, čo zachrípnutím naznačoval. Chcel byť chvíľu ticho! Oddychuje, relaxuje a vyžíva sa v pokoji. Spolu s ním prídu v tom čase rovnako vyčerpané hlasy, a tak oddychujú rovnako. Všetci sú ticho. Čo sa ale deje na opačnej strane? Jeho majiteľ je v strese! Kde je môj hlas!? Kedy príde?! Pýta sa sám seba, samozrejme, v tichosti, lebo hlas nemá. Až vtedy podnikne všetko možné, aby svoj hlas získal späť. Začne oddychovaním, volá sa to hlasový kľud, kedy nepovie ani slovko. Väčšinou aj leží, relaxuje, lebo bez hlasu naozaj nič robiť nevie. To je presne ten čas, ktorý hlas potrebuje. Vo svojej dočasnej destinácii zrelaxuje, zregeneruje, rovnako ako iné hlasy. Ak už cíti, že sa má lepšie, začne pomaly rozprávať. Lebo je to hlas, ten potrebuje vydávať tóny, zvuky, slová. Keď sa cíti lepšie, tak sa v tejto krajine ticho postupne mení na šum, neskôr i hluk. Vtedy hlas usúdi, že sa jeho pobyt končí, regenerácia prebehla úspešne a vracia sa k svojmu majiteľovi. Ten sa celý šťastný pomaly ale isto vráti do bežného života, plného pracovných či školských povinností. No minimálne prvé týždne si na svoj hlas či hlások dáva veľký pozor. Ešte si totiž dobre pamätá, aké je to, byť bez neho. Hlas je konečne spokojný, lebo si ho vážia a pracujú s nim s úctou a rešpektom. A ak sa to náhodou znovu zmení, nič hrozné sa nedeje. Krajina odídených hlasov je totiž na skok.
Pre tých, ktorí ešte nechcú spať ...
...máme pripravené úlohy, ktoré môžu deti robiť spolu s rodičmi. Všetky sú kreatívne, rozvíjajú detskú fantáziu, zisťujú či dieťa počúvalo pozorne, príbehu rozumelo a precvičia i jeho slovnú zásobu a vedomosti. Otázky je treba prispôsobiť vekovej kategórii poslucháča, každý rodič vie, čo jeho dieťa zvládne. Viac sa o manuáli k otázkam dozviete v našom podcaste, ktorý nájdete v rodičovskej sekcii.
- Skús prerozprávať obsah rozprávky.
- Páčila sa ti rozprávka? Prečo?
- Predstav si, že nemáš hlas. Skús 5 minút komunikovať len posunkami a vyjadrovať sa pohybom.
- Prečo hlas odíde od svojho majiteľa? Aké máva dôvody?
- Odišiel už od teba niekedy tvoj hlas? Prečo sa to myslíš stalo?
- Vieš, ktorý orgán je zodpovedný za hlas? Kde sa nachádza?
- Stratil/-la si už niekedy niečo cenné? Čo to bolo? Ako si sa vtedy cítil/-la?
- Vysvetli tieto výrazy: naše myšlienky sa zhmotňujú, mrháme ním, mám dosť, zeleňou hýriaca krajina, vyžíva sa v pokoji, dočasná destinácia, hlas zregeneruje, hlasový kľud.
- Ako si predstavuješ Krajinu odídených hlasov? Nakresli ju a svoj hlas v nej. Kde by oddychoval?
- Ako používaš svoj hlas ty? Cítiš, keď je unavený?
- Vytvor antonymá (slová s opačným významom) k týmto slovám: potichu- ?, chorý- ?, odísť- ?, pomaly- ?, šťastný- ?.
- Mal/-la si niekedy chuť niekam ujsť? Prečo? Kam?
- Ako by vyzerala krajina, kam by si ušiel/-la ty, ak by si si chcela trochu oddýchnuť? Skús ju popísať.
Ak sa vám naše rozprávky a podcasty páčia a chcete, aby sme pre vás mohli tvoriť ďalšie, podporte nás, prosím, na náš účet formou daru.
Č.účtu IBAN: SK39 8360 5207 0042 0818 2382
Suma, ktorú nám pošlete, je len na vás.
Aj vďaka tomu budeme môcť náš rozprávkový svet zveľaďovať.
Ďakujeme!